Profi alarm nebo levná sada?

PROFI alarmy vs. levné sady 

Jistě jste se setkali při výběru EZS s levnými GSM sadami. V čem je jejich nevýhoda?

Po dokončení stavby a zařizování nového rodinného domu či bytu se každý těší, až konečně přijde chvíle na odpočinek. Nevyplatí se ale poddat se euforii z konce zařizování, je totiž třeba ještě celý objekt bezpečně zajistit proti krádeži či poškozeníKvalitní alarm můžezachránit mnohem více, než jen rozbité okno, investice do bezpečnostního systému se proto rozhodně vyplatí. Předejděte situaci, kdy byste alarm kupovali až jako reakci na násilné vloupání do nemovitosti.

Bezpečnostní alarmy už dávno nejsou jen výsadou luxusních rezidencí. Kriminalita v České republice roste a drobné krádeže i vloupání jsou čím dál tím častější. Proto je nutné postarat se o ochranu novostaveb i starších rodinných domů a bytů. Moderní zařízení už nefungují na principu vyvolání poplachu, místo toho při narušení systému program odešle textovou zprávu majiteli na zadané telefonní číslo, stejnou zprávu často dostane i bezpečnostní agentura. Důležitý je také fakt, že pojišťovny při vzniklé škodě často zohledňují i přítomnost alarmu v domě.

O pořízení alarmu je vhodné se zajímat již při stavbě domku, jelikož v případě drátových řešení by se později musela tahat nová kabeláž. To pak přináší sekání do zdi a opět malování. Ano, je varianta bezdrátového řešení. Ale to je ve většině případech dražší než drátové. Dále s bezdrátovým systémem přibývá povinnost občas měnit baterie v PIR čidlech a dalších detektorech.

Je vhodné rozlišit kvalitu pořizovaných bezpečnostních systému. Z naší nabídky můžete pořídit certifikované výrobce s dlouholetou tradicí a osvědčením. Kanadského výrobce Paradox a domácího výrobce Jablotron.


Pozor na levné bezdrátové GSM alarmy
, které dnes koupíte už za několik tisícovek. Ačkoliv se ve srovnání s dražšími tváří stejně spolehlivě, nemusíte s nimi uspět v okamžiku, kdy se je rozhodnete připojit k pultu centralizované ochrany (PCO) nebo budete po nich chtít nějakou rozsáhlejší aplikaci či možnost sofistikovanějšího ovládání.

"Kdo jen trochu váhá nad tím, že by domácí alarm někdy chtěl připojit k pultu (PCO), měl by před nákupem konzultovat poskytované hlídací služby a poptat se po parametrech, které by systém měl mít," radí Jiří Sedlák ze společnosti SV Agency, která provozuje hlídání objektů. Podle něj je nejdůležitější, aby alarm uměl předávat data pomocí standardizovaného kódovaného protokolu. "Jednoduché GSM alarmy vůbec nepočítají s tím, že by je někdo chtěl připojovat k pultu. Takže vám spolehlivě pošlou SMS do mobilu s upozorněním, že nastal poplach. Současné pulty ochrany ale tento typ nemusí umět přijmout. Anebo jen omezeně. Když ale alarm umí například Contact ID, na pult se dostane rovnou informace, které z čidel poplach hlásí, a výjezdovka tak může jít najisto. Například ne to, že by se do bytu někdo vloupal, ale že se jen zvýšila teplota v místnosti, což může znamenat nejen požár, ale třeba i zapomenutou zapnutou žehličku či troubu. Zároveň třeba nahlásí i to, že docházejí v čidle baterky, což se u jednoduchých alarmů vůbec nemusíte dozvědět, takže vám zůstane nefunkční," popisuje rozdíly mezi systémy.

Výhody "inteligentnějších" systémů jsou jasné, mají ovšem vadu: jsou dražší. "Tento cenový rozdíl tady prostě je. Když si vezmete osvědčené systémy jako třeba Paradox nebo Jablotron, prostě alarm, který umí kódování, bude vždycky dražší," upozorňuje Sedlák.

profesionálním alarmem můžete využít další výhodu a to možnost ovládat různá domácí elektronická zařízení. Například by to mohla být regulace topení pomocí termostatů a jejich spínání vzdáleně pomocí SMS, osvětlení garáže na základě pohybu, ovládání garážových vrat pomocí klíčenky, možnost vzdálené kontroly stavu pomocí mobilních telefonů nebo počítačů a jinou domácí automatizaci.

Zdroj: idnes.cz, aktualne.cz

A jaký je Váš postoj k levným alarmům?